SiteDirect använder cookies för att din upplevelse av webbplatsen ska bli så bra som möjligt. Klicka på OK för att godkänna. Läs mer i vår integritetspolicy.
OK
Start | Nyheter | Grillsatsning gav Bagaren och Kocken en ökning på 255 %

Grillsatsning gav Bagaren och Kocken en ökning på 255 %

SiteDirect-kunden Bagaren och Kocken har öppnat en lagershop för grillar som har blivit en succé. Omsättningen för grillprodukter har stigit med 255 % jämfört med föregående år.

 
Bagaren och Kocken, som är en av Nordens ledande e-handlare inom redskap och maskiner till köket, har storsatsat under våren. De har valt att öppna dörren till uteköket och storsatsar med ny personal, sortiment och lagershop. I och med satsningen har Bagaren och Kocken etablerat sig som en av de ledande aktörerna inom grill på den skandinaviska marknaden.

Grillkategorin växer med hela 255% mot föregående år. 
- Vi ser tydligt att vi inte bara säljer de mindre mest prispressade kolgrillarna utan har en kund som efterfrågar high end-grillar och som har höga krav på kvalitet i både sortiment och eftermarknad, säger Zlatan Category manager SDA / BBQ. 
 
Grillsatsning gav Bagaren och Kocken en ökning på 255 %